BMSLion- Lityum Batarya Yönetim Sistemi

BMSLion BATKON tarafından tamamen yerli tasarlanan modüler bir Lityum batarya yönetim sistemidir. 

Ürünün ana kartı olan "LBC-Lityum Battery Controller" üzerinde 16 seriye kadar lityum hücrelerin gerilimlerini ve 8 adete kadar NTC sıcaklık sensörü ile hücre bloğu sıcaklıklarını ölçebilen devreler bulunur. LBC ayrıca "Pasif dengeleme" özelliği ile gerilimi diğerlerinden yüksek olan hücreleri 180mA akım çekerek deşarj etmek suretiyle paketin hücre gerilimlerini dengeleyebilir

BMSLion_front600.png
BMSLion_rear600.png

BMSLion

CDC (Şarj/Deşarj Anahtar)

BMSLion  Batarya Yönetim Sistemi üzerinde RJ45/Ethernet, RS485 ve USB-A arayüzleri bulunmaktadır. Ayrıca opsiyonel olarak 2 adet CAN Bus arayüzü de eklenebilmektedir. CAN ve RS485 arayüzleri 1500V'a kadar izolasyonu destekler. Bu yapısından dolayı yüksek adette hücre serilenerek oluşturulan elektrikli otomobil veya enerji depolama sistemi uygulamalarında birden fazla BMSLion kullanılarak yüzlerce hücreyi kontrol edebilen Batarya Yönetim Sistemi oluşturulabilir. Bu yapıda BMSLion'lardan biri "Master" olur ve izole CAN Bus, RS485 veya Ethernet arayüzü üzerinden diğer slave BMSLion'lardan bilgileri toplayarak tüm paketin yönetimini sağlar. CAN üzerinde CAN 2.0b formatında istenen mesaj yapısına uyum sağlayabilir. Ayrıca CANopen 418 ve SAE J1939 gibi endüstri standardı CAN protokollerini de destekler. Bu bağlamda farklı cihazların CANopen veya J1939 haberleşme destekleyen CAN portları ile konuşabilecek şekilde protokol uyarlamaları kolayca yapılabilir.  

BMSLion arka panelindeki MOLEX "Otomotiv Grade" konektörler sayesinde kablo bağlantıları vibrasyonlu ortamlarda çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede Elektrikli otomobil, Go-Kart, Forklift, Golf arabası vs. gibi otomotiv uygulamalarında kullanılabilir.

Ön yüzdeki USB-A konektörüne takılan USB 2.0 uyumlu flash belleklere saniye bazında verileri log dosyalarına kaydedebilir. Excel'e import edilerek bu loglar formatlanabilir ve istenen grafiklere dönüştürülebilir. 

BMSLion'un yazılım güncellemeleri de USB bellek üzerinden yapılabilmektedir. USB Bellekteki \firm\ klasörüne konan "firmware.bin" dosyası boot sırasında okunarak modülün yazılımı otomatik güncellenebilir. Ayrıca sistemin temel bazı setting'leri de \sys\ klasöründeki setting dosyası ile modüle yüklenebilir. 

Ön yüzdeki Alarm (ALM) konektörü "kuru kontak" bir röle çıkışı sunar. Bu kontak vasıtası ile örneğin şarj sırasında herhangi bir hücre üst gerilim sınırına ulaşırsa röle çektirilerek şarj cihazının durdurulması kontrol edilebilir. Benzer şekilde deşarj sırasında hücrelerin alt gerilim sınırına ulaşması durumunda da röle çektirilebilir.

Ethernet üzerinden erişilen Gömülü Web sunucu arayüzü ile modül için yönetim parametreleri ayarlanabilir ve pano üzerinden anlık veriler izlenebilir.

BMSLion modülü arka panelindeki "CDC-LOAD" konektörü üzerinden şarj ve deşarjı açıp kapatabilen MOSFET anahtarlar ve hall effect akım sensörü içeren "Charge-Discharge Control - CDC" modülünü kontrol edebilecek şekilde tasarlanmıştır. CDC üzerindeki MOSFET'leri açıp kapayarak şarjı veya deşarjı tek yönlü kesebilir. Bu sayede "standby" uygulamalarda şarjı kestiği halde deşarja sürekli hazır durumda bekletilebilir. CDC üzerindeki akım sensörü 50-100-150  A tipte olabilmektedir. Daha yüksek akımlı uygulamalarda CDC yerine harici hall effect akım sensörü ve şarj deşarj kontrolü için uygun akımda kontaktörler de kullanılabilmektedir. BMSLion bu kontaktörlerin bobinlerini de sürebilir. 

CDC-LOAD kontektöründe ayrıca 4 adet Yük kontrol çıkışı bulunmaktadır. Lojik olan bu çıkışlar başka elektronik donanımlara bağlanarak yük anahtarlarının kontrol edilebilmesini sağlar.

Teknik Veriler:

Boyutlar :   

28 x 110 x 150 mm (Y x G x D),    250 gr


Elektriksel:  

Besleme gerilimi: 12 … 70 VDC              

Çevresel:
• Çalışma Sıcaklığı: -10 ... 60 °C

• Bağıl Nem: 90% RH
 

BMSLion  Özellikleri:

• Microcontroller: ARM M3

• Hücre Dengeleme Metodu: ‘’Pasif Dengeleme’’ (180 mA dengeleme akımı)

• Hücre Koruma Özellikleri: Herhangi bir hücre şarjda "Üst Gerilim Koruma’’ (OVP 2.5 - 4.5V ayarlanabilir) değerini aşarsa veya  deşarjda 

   "Alt Gerilim Koruma’’ (UVP 0.5 – 3.0V ayarlanabilir) geriliminin altına inerse akım kesilir.

• USB-A  Arayüzü: USB Bellek üzerine sistem logları kaydetme veya gömülü yazılım güncelleme amaçlı kullanılabilir.

• RJ45 Ethernet üzerinden TCP/IP protokolleri ile uzak sunuculara veri transferi yapabilir. Gömülü web sunucu üzerinden browser ile veri izlenebilir.

• 2 LED ile Sistem Durumu ve Alarmları kullanıcıya bildirir.

• 8 port NTC tipi sıcaklık algılayıcı ile hücre ve ortam sıcaklıklarını ölçer

• 2 port MOSFET’li sürücü ile (<5A pull down) şarj/deşarj güç MOSFET veya kontaktörlerini açıp kapatabilir.

• 16 port Hücre gerilim ölçümü yapabilir (0.5 – 4.5V)

• Hall Effect Akım Sensöründen paket akımını gerilim olarak okuyabilir.

• Opsiyonel İzole RS485 arayüzü ile MODBUS protokolü kullanarak yönetim sistemleri veya BMSLion Modüller arası iletişim kurabilir.

• Opsiyonel 2 kutuplu «kuru kontak» alarm rölesi (NC veya NO) ile yüksek akımlı kontaktörlerin bobinlerini sürebilir.

• Opsiyonel 1 port izole (Opto) pull-down (NO).

• Opsiyonel 2 port İzole CAN-Bus arayüzü ile BMSLion Modüller arası ve elektrikli otomobil ECU/VMS birimleri ile iletişim kurabilir.

•Opsiyonel; bazı şarj sistemlerine bağlanıldığının algılanması için şarj cihazı çıkışını en az 0,3V’a kadar ölçebilir ve gerilimi algılayınca şarj cihazına bağlantı sağlayan anahtarlarını aktif eder. Bu sayede şarj/deşarj portları ayrı olan yapıları destekleyebilir.

BMSLion Web Arayüzü