top of page

BMSlion - Lityum Batarya Yönetim Sistemi

BMSlion v2 modelimiz BATKON tarafından tamamen yerli tasarlanan modüler bir Lityum batarya yönetim sistemidir.  Ürünün ana kartı olan "LCU-Lithium Control Unit" üzerinde 16 seriye kadar lityum hücrelerin gerilimlerini ve 3-6 adete kadar NTC sıcaklık sensörü ile hücre bloğu sıcaklıklarını ölçebilen devreler bulunur. LCU üzerine takılabilen Ek kart ile "Pasif dengeleme" özelliği ile gerilimi diğerlerinden yüksek olan hücreleri 180mA'e kadar akım çekerek deşarj etmek suretiyle paketin hücre gerilimlerini dengeleyebilir. "Aktif Balans" ek kartı takıldığında ise 1.5A'e kadar hücreler arası şarj transferi yapılabilmektedir.

LCU Kartı

BMSlion Kutulu

(3 boyutlu görünüm için resim üzerine tıklayın)

BMSlion Batarya Yönetim Sistemi üzerinde CANBus veya RS485  fiziksel haberleşme arayüzleri bulunmaktadır. Ayrıca opsiyonel olarak izole CAN Bus arayüzü de eklenebilmektedir. İzoleli CAN  arayüzü 1500V'a kadar izolasyonu destekler. Bu yapısından dolayı yüksek adette hücre serilenerek oluşturulan elektrikli otomobil veya enerji depolama sistemi uygulamalarında birden fazla BMSlion kullanılarak yüzlerce hücreyi kontrol edebilen Batarya Yönetim Sistemi oluşturulabilir. Bu yapıda BMSLion'lardan biri "Master" olur ve izole CAN Bus veya Wi-Fi arayüzü üzerinden diğer slave BMSlion'lardan bilgileri toplayarak tüm paketin yönetimini sağlar. CAN üzerinde CAN 2.0b formatında istenen mesaj yapısına uyum sağlayabilir. BMSlion;  CANopen-418 ve SAE J1939 gibi endüstri standardı CAN protokollerini de destekler. Bu bağlamda farklı cihazların CANopen veya J1939 haberleşme destekleyen CAN portları ile konuşabilecek şekilde protokol uyarlamaları kolayca yapılabilir.  Gerektiğinde müşteriye özel CAN protokolleri için  gömülü yazılım geliştirmeleri BATKON tarafından yapılabilmektedir.

BMSlion üzerindeki "Otomotiv Grade" konektörler sayesinde kablo bağlantıları vibrasyonlu ortamlarda çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede mini Elektrikli otomobil, Go-Kart, Forklift, Golf arabası vs. gibi otomotiv uygulamalarında kullanılabilir.

Üzerindeki MicroSD  konektörüne takılan flash bellek kartlarına saniye bazında verileri log dosyalarına kaydedebilir. Wi-Fi üzerinden erişilen Web arayüzünden upload yapılıp Excel'e import edilerek bu loglar formatlanabilir ve istenen grafiklere dönüştürülebilir. 

BMSlion'un yazılım güncellemeleri de Wi-Fi üzerinden  üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca Wi-Fi üzerinden sistemin setting'leri de "setting dosyası" ile modüle yüklenebilir veya modülden export edilebilir. 

LCU kartı üzerinde 4 adet sürücü MOSFET anahtarlı çıkış mevcuttur. Bu konektörlere bağlanan kontaktör bobinleri LCU tarafından kontrol edilebilir. Bu sayede Şarj (CHG) ve Deşarj (DSG) yönünde akımı açıp kapatabilen yapılar desteklenir. Ön-şarj veya ön-deşarj gerektiren uygulamaları desteklemek için de PRE sürücü çıkış konektörü kullanılabilir. Soğutma/Isıtma veya ek alarm sistemlerini kontrol eden röle/kontaktör birimlerini sürmek için de AUX çıkışı mevcuttur.

LCU kartındaki Wi-Fi SSID üzerinden erişilen Gömülü Web sunucu arayüzü ile modül için yönetim parametreleri ayarlanabilir ve pano üzerinden anlık veriler izlenebilir.

BMSlion modülündeki "Probe" konektörü üzerinden şarj ve deşarjı açıp kapatabilen MOSFET anahtarları ve hall effect akım sensörü içeren ve BATKON tarafından üretilen "Charge-Discharge Control / S-CDC" modülünü kontrol edebilecek şekilde tasarlanmıştır. S-CDC üzerindeki MOSFET'leri açıp kapayarak şarjı veya deşarjı tek yönlü kesebilir. Bu sayede "standby" uygulamalarda şarjı kestiği halde deşarja sürekli hazır durumda bekletilebilir. S-CDC üzerindeki akım sensörü 50-100 A tipte olabilmektedir. Daha yüksek akımlı uygulamalarda S-CDC yerine harici hall effect akım sensörü ve şarj deşarj kontrolü için uygun akımda kontaktörler de kullanılabilmektedir. 

 

Teknik Veriler:

Boyutlar :   

Kart: 22 x 70 x 113mm (Y x G x D),    26 gr

Kutulu: 32 x 83 x 115 (Y x G x D),    70 gr


Elektriksel:  

Besleme gerilimi: 12 … 72 VDC              

Çevresel:
• Çalışma Sıcaklığı: -40 ... 85 °C

• Bağıl Nem: 90% RH
 

BMSlion  Özellikleri:

 • 3-16 port Hücre gerilim ölçümünü 1-2 mV hassasiyetle yapabilir (0.5 – 4.5V)

 • Hücre Dengeleme Metodu: ‘’Pasif Dengeleme’’ (75 veya 180  mA dengeleme akımı) veya : ‘Aktif Dengeleme’’ (1500 mA’e kadar dengeleme akımı)

 • Hücre Koruma Özellikleri: Herhangi bir hücre şarjda ‘’Hücre Cerilim Üst Limiti’’ (COV 2.5 - 4.5V ayarlanabilir) değerini aşarsa veya  deşarjda ‘’Hücre Gerilim Alt Limiti’ (CUV 0.5 – 3.0V ayarlanabilir) altına inerse akım kesilir.

 • MicroSD  Arayüzü: MicroSD kart bellek üzerine sistem logları kaydetme veya gömülü yazılım güncelleme ve sistem parametrelerini açılışta yükleme amaçlı kullanılabilir.

 • Wi-Fi üzerinden TCP/IP protokolleri ile uzak sunuculara veri transferi yapabilir. Gömülü web sunucusu üzerinden Telefon/Tablet/PC’den Web browser ile veri izlenebilir.

 • RGB LED ile Sistem Durumu ve Alarmları kullanıcıya bildirir.

 • 3 port NTC tipi sıcaklık algılayıcı ile hücre sıcaklıklarını ölçer. NTC 8’e çıkarılabilir. Yüksek sıcaklık koruması (OTP)  ve Düşük sıcaklık koruması (UTP) işlevleri bu NTC okuma değerlerine göre ayarlanabilir.

 • 2 port MOSFET’li sürücü ile (<5A pull down) şarj/deşarj (CHG/DSG) güç MOSFET veya kontaktörlerini açıp kapatabilir.

 • 1 port High Side MOSFET’li anahtar ile PRE-Charger/Discharge (<1A) işlevi yapabilir.

 • 1 Port MOSFET’li sürücü ile (<5A pull down) AUX MOSFET veya kontaktörlerini açıp kapatabilir

 • Hall Effect Akım Sensöründen paket akımını gerilim olarak okuyabilir. ( 2 port)

 • 1-5 mOhm Şönt akım sensöründen paket akımını gerilim olarak okuyabilir

 • Opsiyonel RS485 arayüzünden yönetim sistemleri ile iletişim kurabilir.

 • Opsiyonel İzole veya İzole olmayan CAN-Bus arayüzü ile LCU’lar arası, Inverter ve PCS’ler veya elektrikli otomobil ECU/VMS birimleri ile iletişim kurabilir.

BMSlion Gömülü Web Arayüzü

BMSlion TFT-LCD Ekran Opsiyonu

BMSlion'a üzerindeki JST tipi konektör üzerinden 5V ile beslenebilen, TFT LCD ekran bağlanabilmektedir. LCD ekran modülü üzerinde geliştirdiğimiz gömülü yazılım ile BMS kartından UART ile gelen veriler uygun sayfalar ve görsellerle kullanıcıya gösterilmekte ve saniyede bir güncellenmektedir. Uygulamanın ihtiyacını göre farklı ekran düzenlemeleri ve farklı sayfalar da yapılabilmektedir. 2.4 , 4.3, 5.0, 7.0 ve 11.0 inch'e kadar farklı ekran boyutları desteklenmektedir.  

bottom of page