top of page

Acerca de

LA-24 -  24VDC Lityum Akü Sistemi

Elektrik Dağıtım Şebekeleri ve Trafo Merkezleri

Elektrik Dağıtım Şebekeleri için önemli bir ünite olan “Trafo Merkezleri” (TM) içerisinde enerji bağlantılarının yönlendirilmesini sağlayan “Kesici Hücre” sistemlerinin motorları 24V DC beslenmektedir. AC Enerji yönlendirmeleri sırasında Kesici Hücreleri besleyen DC enerjinin kesilmemesi için “Akülü Redresör” sistemleri kesintisiz güç kaynağı olarak TM sahalarında pozisyonlanır.

Trafo Merkezi sahalarında kullanılan ve “Bakımsız Akülü Redresör” (kısa adı BAR-24) sistemlerinde VRLA tip kurşun asit aküler kullanılır. Yapıları gereği VRLA aküler yüksek ve düşük sıcaklıklarda çalıştırıldıklarında çok hızlı kapasite kaybederler. Kesici Hücre motorları ani yüksek demeraj akımları talep ettikleri için VRLA akülerin kapasitesinin düşmesi ile artık çalıştırılamaz duruma gelir. Sahalardaki BAR-24 sistemleri VRLA akü yönetimi konusunda önlem almadıkları için akünün kapasite kaybını ölçemez ve SCADA merkezine detaylı bildiremez. Ayrıca VRLA akülerin hızlı kapasite kaybı nedeniyle TM sahalarındaki BAR-24 sistemlere sık sık akü değişimi için servis gönderilmesi ek bir operasyonel maliyet yaratır.

LA-24 Sistemi

Lityum bataryaların geniş çalışma sıcaklığı aralığı ve VRLA akülere göre 5-6 kat uzun çevrim ömürleri sayesinde BAR-24 sistemlerde VRLA akülerle yaşanan tüm sıkıntıları gidermek için LA-24 sistemleri tasarlanmıştır. LA-24 sistemleri BATKON tarafından geliştirilen Lityum Batarya Yönetim Sistemleri (BMS) içerir. Mekanik olarak 2 adet 12V/24-28 Ah VRLA akünün yan yana konumlandığı BAR-24 akü kompartımanlarına yerleştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

  

LA-24 sistemler sadece bataryalı güç yedekleme sistemi değil aynı zamanda Nesneleri İnterneti ve SCADA protokollerini de destekleyecek şekilde “On-Net” uzaktan izlenebilir/yönetilebilir sistemler olarak tasarlanmıştır. Sistem üzerindeki Ethernet TCP/IP arayüzü sayesinde Internet/Intranet üzerinden izlenebilir/yönetilebilir.

Sahalardaki eski BAR-24 sistemlerle geriye doğru uyumluluk açısından LA-24 sistemlerde “kuru kontak alarm” çıkışı da bulunmaktadır. Bu sayede eski SCADA sistemlerine röle kuru kontakları ile Akü zayıf, Akü arıza vs gibi alarm durumları iletilebilir. TCP/IP üzerinde IEC 60870-5-104  “Telecontrol Network Access” SCADA protokolü ve SNMP protokolleri de ihtiyaca göre sisteme eklenebilir.

LA-24  Özellikleri:

 • Lityum Kimyası: Lityum Demir Fosfat 

 • Kapasite: 12 veya 24 Ah 

 • Boyutlar: 16 x 12.5 x 35 cm ( En x Yükseklik x Derinlik)

 • Ağırlık : 12Ah : 5.3 Kg, 24 Ah : 7.7 Kg.

 • Max şarj akımı : 12A, Max Deşarj Akımı : 12A sürekli / 75A 10 sn.

 • Çevrim Ömrü: >2000 çevrim

 • Pratik saha kullanım ömrü > 5 yıl

 • Lityum Hücre Dengeleme Metodu: ‘’Pasif Dengeleme’’ (180  mA dengeleme akımı)

 • Lityum Hücre Koruma Özellikleri: Herhangi bir hücre şarjda ‘’Üst Gerilim Koruma’’ (OVP 3.65V ayarlanabilir) değerini aşarsa veya  deşarjda ‘’Alt Gerilim Koruma’’ (UVP 2.5V ayarlanabilir) geriliminin altına inerse akım kesilir.

 • RJ45 Ethernet üzerinden TCP/IP protokolleri ile uzak sunuculara veri transferi yapabilir. Gömülü web sunucu üzerinden browser ile veri izlenebilir.

 • Sistem içerisinde 24 Ah / 25.6V Lityum Demir Fosfat (LFP) batarya bloğu bulunur. LFP bataryalar yüksek çalışma sıcaklıklarında (40 - 50 °C) VRLA kurşun asit akülere göre çok daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ayrıca Kesici Hücrelerinin motorları tarafından çekilen ani demeraj akımları sırasında VRLA akülerde görülen «gerilim çökmesi» sorunu LFP bataryalarda görülmez.

bottom of page