top of page

SBC- MPPT Özellikli Güneş Enerjili Akü Şarj ve Yük Kontrol Sistemi

SBC - (Solar Battery Charger)  100-250 Wp gücündeki (15 - 40 V) her tip güneş panelinden beslenebilen ve güneş panelinin maksimum güç verdiği noktayı özel gömülü algoritmaları ile takip ederek, ilgili saat ve güneşlenme açısında panelden alınabilecek en yüksek gücü sağlayan bir DC-DC dönüştürücüdür.


SBC modülü yüksek verimlilik (> %90) sağlayacak şekilde tasarlanmış olup 12-24-36-48V Kurşun asit akü grupları, aynı gerilimlerde Lityum batarya paketlerini şarj edebilir. Çıkış akımı maks 10 A olarak belirlenmiştir. 

SBC modülleri entegre edileceği diğer sistemlerle haberleşebilmesi için RS485 fiziksel arayüzü üzerinden MODBUS protokolünü destekleyecek şekilde tasarlanmışdır. Bu sayede modül örneğin bir Lityum Batarya Yönetim sistemi ile haberleşerek şarjın sonunda akımı kısarak lityum hücrelerin aşırı deşarja gitmesini engelleyebilir. 

Diğer yandan Modülün "yük" çıkışlarının açılıp kapatılması için bir üst kontrol sisteminden SBC'ye komut gönderilebilir. Ayrıca MODBUS üzerinden modülün gün içerisinde güneş panelinden çektiği güç ve akü/yüke aktardığı enerji miktarları saniye bazında veri kayıt sistemlerine gönderilebilir. 

İstenirse modüle iki adet RJ11 konektörü takılıp "daisy-chain" tipi RS485 bağlantıları oluşturulur ve birden fazla SBC birbiri ile haberleşerek toplamda daha yüksek güçlü güneş enerji panellerinin bir akü grubunu SBC'ler üzerinden paralel beslemesi sağlanabilir. 

SBC modülünün ön sol tarafındaki konektörde bir adet kuru kontak röle çıkışı, TTL seviyede kontrol girişi, harici NTC sıcaklık algılayıcı girişi ve ışık algılayıcı bağlanabilecek bir analog giriş bulunmaktadır.

SBC modülünün arka panelinde Güneş panelinden gelen güç girişi, batarya şarj çıkışı ve yük bağlantı çıkışı bulunur.

 

Devre kartı üzerinde Bluetooth, Wi-Fi veya bir başka kablosuz standartta iletişim sağlayacak modüllerin takılabileceği bir "kablosuz iletişim daugther-board konektörü" bulunmaktadır. Yapılacak gömülü yazılım tasarım çalışmaları ile SBC modülünün kablosuz haberleşme ile diğer sistemlerle veri alışverişi özellikleri eklenmektedir..

bottom of page