top of page

Acerca de

LAR-24 -  Lityum Akülü Redresör Sistemi

Elektrik Dağıtım Şebekeleri ve Trafo Merkezleri

Elektrik Dağıtım Şebekeleri için önemli bir ünite olan “Trafo Merkezleri” (TM) içerisinde enerji bağlantılarının yönlendirilmesini sağlayan “Kesici Hücre” sistemlerinin motorları 24V DC beslenmektedir. AC Enerji yönlendirmeleri sırasında Kesici Hücreleri besleyen DC enerjinin kesilmemesi için “Akülü Redresör” sistemleri kesintisiz güç kaynağı olarak TM sahalarında pozisyonlanır.

Trafo Merkezi sahalarında kullanılan ve “Bakımsız Akülü Redresör” (kısa adı BAR-24) sistemlerinde VRLA tip kurşun asit aküler kullanılır. Yapıları gereği VRLA aküler yüksek ve düşük sıcaklıklarda çalıştırıldıklarında çok hızlı kapasite kaybederler. Kesici Hücre motorları ani yüksek demeraj akımları talep ettikleri için VRLA akülerin kapasitesinin düşmesi ile artık çalıştırılamaz duruma gelir. Sahalardaki BAR-24 sistemleri VRLA akü yönetimi konusunda önlem almadıkları için akünün kapasite kaybını ölçemez ve SCADA merkezine detaylı bildiremez. Ayrıca VRLA akülerin hızlı kapasite kaybı nedeniyle TM sahalarındaki BAR-24 sistemlere sık sık akü değişimi için servis gönderilmesi ek bir operasyonel maliyet yaratır.

LAR-24 Sistemi

Lityum bataryaların geniş çalışma sıcaklığı aralığı ve VRLA akülere göre 5-6 kat uzun çevrim ömürleri sayesinde BAR-24 sistemlerde yaşanan tüm sıkıntıları gidermek için LAR-24 sistemleri tasarlanmıştır. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. ile BATKON'un birlikte 2019 yılında yaptığı EPDK Ar-Ge projesi kapsamında tasarlanan LAR-24 sistemleri, BATKON tarafından geliştirilen Lityum Batarya Yönetim Sistemleri ve Akıllı Lityum Batarya Şarj sistemlerini içerir. Kesici Hücre, SCADA ve Yedek sistemler ayrı sigorta korumaları ile LAR-24 tarafından 24 VDC beslenir. Sistem içerisindeki şarj redresörü “Anahtarlamalı Mod Güç Kaynağı” (SMPS) yapısında,  > %90 verimlilikte, çok yüksek güç faktörü sağlayan,  yüksek teknoloji güç elektroniği içermektedir.

 

LAR-24 sistemler sadece bataryalı güç yedekleme sistemi değil aynı zamanda Nesneleri İnterneti ve SCADA protokollerini de destekleyecek şekilde “On-Net” uzaktan izlenebilir/yönetilebilir sistemler olarak tasarlanmıştır. Sistem üzerindeki Ethernet TCP/IP arayüzü sayesinde Internet/Intranet üzerinden izlenebilir/yönetilebilir.

 LCD ekranı üzerinden cihazın verilerini izleyebilir ve RGB LED'li MIMIC diyagramı üzerinden sistemi oluşturan modüllerin  durumları ve alarmları hakkında bilgi edinilebilir.  Wi-Fi üzerinden erişilebilen çoklu sayfalı web sayfaları sayesinde LAR-24 sistemi içerisindeki tüm birimlerin gerilim, akım ve sıcaklık bilgileri detaylı bir şekilde izlenebilir ve parametreleri düzenlenebilir.

Sahalardaki eski BAR-24 sistemlerle geriye doğru uyumluluk açısından LAR-24 sistemlerde “kuru kontak alarm” çıkışları da bulunmaktadır. Bu sayede eski SCADA sistemlerine röle kuru kontakları ile AC sigorta durumu, Redresör arızası, Akü zayıf, Faz arızası vs gibi alarm durumları iletilebilir. Ayrıca mevcut SCADA sistemlerine  Ethernet MODBUS/TCP, Ethernet MQTT gibi protokoller ile bağlantı sağlanabilir. TCP/IP üzerinde IEC 60870-5-104  “Telecontrol Network Access” SCADA protokolü ve SNMP protokolleri de ihtiyaca göre sisteme eklenebilir.

LAR-24B  Özellikleri:

  • Lityum Hücre Dengeleme Metodu: ‘’Pasif Dengeleme’’ (180  mA dengeleme akımı)

  • Lityum Hücre Koruma Özellikleri: Herhangi bir hücre şarjda ‘’Üst Gerilim Koruma’’ (OVP 3.65V ayarlanabilir) değerini aşarsa veya  deşarjda ‘’Alt Gerilim Koruma’’ (UVP 2.5V ayarlanabilir) geriliminin altına inerse akım kesilir.

  • Wi-Fi üzerinden TCP/IP protokolleri ile uzak sunuculara veri transferi yapabilir. Gömülü web sunucu üzerinden browser ile veri izlenebilir.

  • Sistem içerisinde 12 Ah / 25.6V Lityum Demir Fosfat (LFP) batarya bloğu bulunur. LFP bataryalar düşük ve yüksek çalışma sıcaklıklarında (-15 ... +55 C) VRLA kurşun asit akülere göre çok daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ayrıca Kesici Hücrelerinin motorları tarafından çekilen ani demeraj akımları sırasında VRLA akülerde görülen «gerilim çökmesi» sorunu LFP bataryalarda görülmez.

Fiziksel Boyutlar:
45.5 x 23 x 23 cm (G x Y x D),     13 kg

Elektriksel:                                                                                                   Çevresel:
Besleme gerilimi: 230VAC (90 ~264 VAC)                                              • Çalışma Sıcaklığı: -15 ... +55 0C
Verim: >%90     Güç Faktörü: > 0.95 – Aktif PFC                                   • Bağıl Nem: 90% RH
Redresör Çıkış. Nominal 25.6VDC, Max. 13.5A
Lityum Batarya: Nominal 25.6VDC, Max. 25A Deşarj

bottom of page